31 Ocak 2009 Cumartesi

Bilimsel Bilginin Oluşumu

Önce yapmanız gereken ne bildiğinizi göstermek, alakalı ya da alakasız ne biliyorsanız ortaya atın, mesela konunuz YÖK mü, yani eğitim, aklınıza ne geldi Althusser'in Devletin İdeolojik Aygıtları'ndan birisi eğitim DİA'sı, hemen ondan bahsedin. Sonra pek de doğrudan alakası olmasa da lise kelimesinin nereden geldiğini mi biliyorsunuz, onu da yazın. Tabi bu arada o kadar geriye gitmişken Aristo'dan, Platon'dan da bahsetmemek olmaz tabi. Onlardan da bahsedin. Aklınıza başka şeyler mi geldi, Hipokrat falan, yaz onu da, fazla mal göz çıkarmaz. Ne biliyorsan yaz baba, bilgisiz demesinler, ölesine yazı yazmış demesinler. Birkaç referansın olsun.
Sonra gel asıl konuya, neydi? YÖK. Salla sallayabildiğin kadar hiçbir yere dayandırmadan, temellendirmeden. Bu kadar insanı hapse attılar de, sonra da ne kadar çok rakam verebilirsen ver, iyi gelir, rakamları öyle ver ki kafadan attı demesinler, küsuratlı ver o yüzden.
Bir şeyler bildiğini en başta belli ettin, sonra da aklına gelen ilk güncel şeye de neden olduğunu bilmeden ve nasıl yapacağını düşünmeden salladın, bir de benim gibi böyle okunması kolay değil de birkaç yeni öğrendiğin kavramı aralara sıkıştırdın...
Buyurun size bilimsel bilgi. İçinde olması gereken her şey var.
İyi okumalar...

Hiç yorum yok: